Depresyonla Nasıl Mücadele edilir?

0
324
Depresyonla Nasıl Mücadele edilir?

Profesyonel Yardım

Bir sağlık uzmanından yardım isteyin. Yardım istemeyi ertelemeyin; depresyonu ne kadar uzun yaşarsanız, problemle mücadeleniz o kadar uzun sürer. Doktorunuz öncelikle semptomların altta yatan tıbbi bir durumdan kaynaklanmadığından emin olmak için kontrol edecektir. Diğer olasılıklar ortadan kaldırıldığında, doktorunuz sizi, semptomlarınızı sizinle konuşacak bir mental sağlık uzmanına yönlendirebilir. Sonra bu bilgiyi, bir tanı koymak ve ileri tedavi yöntemleri tavsiye etmek için kullanacaktır.

 

İlaçlar

İlaçların depresyonla mücadele etmenize yardımı olup olmayacağı konusunda ne düşündüğünü doktorunuza sorun. Çoğu antidepresan, ruh halinizin düzenlenmesinin bir parçası oldukları düşünülen beyninizdeki kimyasalları, nörotransmitterleri etkiler. Alınan ilaç türünden bağımsız olarak, herhangi bir etki hissederseniz, bu muhtemelen dört ya da altı hafta alacaktır ve sizin için en iyisini bulana kadar birden fazla antidepresan denemeniz gerekebilir. Asla bir doktorun gözetiminde ya da tavsiyesi dâhilinde olmadan antidepresan almayın.

 

Terapi

Durumunuzu iyileştirmek için, ilaçlarla beraber, psikoterapiyi düşünün. Psikoterapi, insanların kendi hastalıklarını anlamalarına ve karşılarına çıkabilecek günlük olaylarla daha kolay baş edebilmeleri için stratejiler geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlar. Bilişsel davranışsal terapi popüler bir yaklaşımdır. Hastanın verilen bir durum veya olay hakkındaki düşünce şeklini değiştirmeyi amaçlar ve depresyon geçiren hastalarda başarılı bir geçmiş performansı vardır.

 

Günlük Hayata Yaklaşım

Gerçekçi hedefler belirlemek ve görevleri daha küçük, daha yönetilebilir küçük parçalara bölmek de yardımcı olabilirken, egzersiz yapmaya çaba harcamak ve hareketli olmak fark yaratabilir. Çevrenizdeki insanlardan uzaklaşmaktan kaçının ve depresyonunuz iyileşene kadar büyük, hayati kararlar vermeyin.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.