Çiftler Neden Aldatır

0
326
ciftler-neden-aldatir

Yaşanılan bir ilişkide Aldatma / Aldatılma durumu insanın kendini kötü hissetmesine sebep olabilir, Fakat çevremizde birbirini aldatan bir hayli çift bulunmakta.

Kişinin yeterli ilgiyi bulamaması, tam tersi aşırı ilgi, kıskanma, güvensizlik, cinsel yaşam, intikam, yetersizlik, yeni kişiler tanıma isteği, duygusal bağ, adını ne koyarsak koyalım sonuçta cevap Aldatma veya Aldatılma.

Kişileri aldatmaya iten sebepler nelerdir.

Şüphesiz ki aldatma karşılıklı güvene ihanet eden, kişinin karekteristlik özelliklerinin gözden geçirilmesi gereken ciddi bir durumdur.

Aldatmanın hiçbir zaman haklı bir sebebi yoktur ve hiç kimse aldatılmayı hak etmez.

İnsanların ilişkilerine ihanet etmesinin 10 yaygın nedeni ise;

 

Çiftlerin İlgisiz Olması

Birliktelikleri süresince çiftlerin birlikte yeterli zamanı geçirmemiş, birbirlerini tanımayan çiftler zamanla partnerlerinin olumsuz yönlerine odaklanmaya başlar ve bu sebepten dolayıda aldatma eğilimlerine girerler.

Çiftler flört dönemi dahil evlilikleri sürecinde de yeteri kadar zaman geçirmek ve birbirlerini çok iyi tanımaları gerekmektedir.

 

Duygusal Uyum Eksikliği

Sağlam ilişkilerde duygusal uyum son derece önemli olmakla beraber, partnerlerin birbirlerinin duygu ve hissiyatlarını algılayarak aynı şekilde karşılık vermesi demek yaşanılan ilişkinin canlılığını koruması demektir.

Partneriniz ile aranızda duygusal bir bağ kuramazsanız, sizin onu anlayamadığınızı düşünerek yeni kişi arayışları başlayabiliyor.

 

İlişki İçine Sıkışması

Eşlerden biri ilişki içerisinde kendini sıkışmış, ne yapacağını bilmez çıkış yolu bulamayan çiftlerin aldatma olasılığı yüksektir.

Kendini bunalmış hissettiğinden dışarıya daha meyilli olurlar. Bu his kişinin aldatmalarına sebep olabilmektedir.

 

Kötü Seks

Ten uyumu oluşamaması veya farklı beklentiler içerisine girilmesi, çiftlerin seks konusunda senkronize olmaları problem yaratabilir. Bu sebepler gün geçtikçe daha etkili olmaktadır ve seks yaşamının kaybedilmesi kişilerin farklı partner arayışına iter.

 

Korkudan

İlişki sürecinde bazı durumlarda ilişki ciddileşmeye başladığı zaman kişiler korkmaya başlayabiliyorlar.

Bu ciddiyet partner seçimlerindeki kararlarını tekrardan düşünmeye ve değerlendirmeye başlayabilirler. Bu sebepten ötürü korku yaşayan partnerler aldatmaya çok daha meyilli kişilerdir.

 

Yanlışlıkla

Bazı durumlarda partnerler bilerek birbirlerini aldatmak istemeselerde dış etkenlerle kontrollerini kaybeder ve istemeyerekte olsa birbirlerini aldatabilirler.

Sebep ne olursa olsun sonuçta aldatmak haklı sayılabilecek bir durum değildir.

 

İntikam İçin

Partnerler arasından biri diğerini kırdığında veya üzdüğünde kişi bunun intikamı aldatarak çıkarmak isteyebilir.

Bu insanların ihanet etmelerindeki en etkili sebeplerden en önemlisidir. Yaşanılan suçluluk duygusu ise kişilerce geç yansıtılabilir.

 

Yeni Cinsel Deneyim Yaşamak İsteyişi

Partnerler arasında alışagelmişlik ve rutinlik sıradanlık haline geldiyse, her iki tarafta bu durumdan sıkılabilmektedir ve yeni deneyimler yaşama konusunda engel olunamaz bir arzu duyma durumu ile baş başa kalınabiliyor.

Sıradanlaşan seks yaşantınız kişiye sıkıcı gelmeye başladığında ise çeşitli bahanelerle partneriyle birlikte olmaktan kaçınmaya başlarlar. Bu durum aldatmanın en büyük karşı konulamaz isteklerindendir.

 

Küçücük Sorunları Büyüterek Problem Haline Getirilmesi

Yaşanılan hemen hemen her ilişkide mutlaka sorunlar yaşanabilmektedir. Çiftlerin ufak diye adlandırılan bu problemleri çözmemeleri zamanla birikerek içinden çıkılmaz hale getirebilmeleridir.

Bu sebeple çözülemeyen en ufak sorunlar ileride büyük sorunlar yaşatabileceğinden ve bu durumların kişileri birbirlerinden uzaklaştıracağı ve sonuç olarak kişilerin kaçış olarak kullanabilirler.

 

Samimiyet Yoksunluğu ve Yeni Heyecanlar

İlişkilerde özele saygı, mahremiyet söz konusu olduğunda akan sular durur.

Partneriniz ile yaşadığınız ilişki ve mahremiyet hakkında korkmadan ve utanmadan konuşabilme özgürlüğü her iki taraf içinde özgürlüğü ve samimiyeti pekiştirmektedir.

Konuşulamayan, Fikir edinilemeyen, paylaşımda bulunamayan partnerler istedikleri özgürlüklere sahip olamayınca başka kişilerde bu özgürlük arayışına çıkarlar ve kendilerini daha samimi hisler yaşatan birini bulurlarsa partnerlerini aldatabilirler.

Bu gibi durumlar ve yeni heyecan arayan kişiler, düzenli monotonlaşan ilişkilerden sıkılmış gibi hisseder ve cazibelere kapılarak aldatma yitileri ön plana çıkabilir.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.