Canan Karatay bu seferki önerisi gündeme damgasını vurdu. Hamile ve emziren kadınlar günde 10 yumurta yemesinin gerektiğini söyledi .

Önemli not: Hamile ve emziren anneler; bu önerileri uygulamadan önce muhakkak kendi doktorunuza danışmalı!

Canan Karatay, katıldığı bir televizyon programında hamileler için açıklamalar yaptı. Kalp ve iç hastalıkları uzmanı ünlü diyetisyen Prof. Dr. Canan Karatay, hamile kadının bir ayda 3 kilo alması gerektiğini vurgulayarak, sadece hamileler için değil, emziren anneler için de önerileri oldu.

Canlı yayında yaptığı açıklamada, Prof. Dr. Canan Karatay şunları söyledi

“Hamile ve emziren kadınlar her gün 10 yumurtaya kadar yiyebilirler, Kendilerine gelirler, sinir sistemi de girişi toparlar, kiloda verilir .” Karatay 10 adet yumurtanın tabikide tek seferde değil, gün içerisinde farklı zaman aralıklarında tüketilmesi gerektiğini de belirtti.

Fakat en önemli nokta yediğiniz yumurtanın köy yumurtası olması diye belirterek, Konuşmasına dünyadan örnekler vererek devam eden Karatay, Çin’de hamilelerin ve emziren annelerin de günde 10 yumurta yediklerini vurguladı.

Prof. Dr. Canan Karatay sadece anneler için değil, bebeğin beyin gelişimi için de yumurtanın şart olduğunu dile getirdi. Karatay’ın hamileler için yaptığı bazı öneriler ise şu şekilde devam etti:

“Hamilelikte şekerden kesinlikle uzak durun. Benim babam şeker hastasıydı, annem bize çocukluğumuzdan beri çayı ve kahveyi şekersiz içirdi. Ben de çocuğumu öyle büyüttüm. Şeker gerekli bir gıda değil. Söylenenin aksine beyin şekerle beslenmiyor. Fazla şeker birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Bugün Alzheimer’a beynin Tip 3 şeker hastalığı deniliyor.”

“Makarnaya, böreğe aşerilmez. Eğer aşeriyorsa büyük ihtimal gizli şekeri vardır. Gebelerdeki asıl sorun gizli şekeri ya da şeker hastası olduğunu bilmeden hamile kalmak. İnsan vücudunun yüzde 60’ı su, yüzde 20’si protein, yüzde 19.9’u yağ ve sadece yüzde 1’den azı karbonhidrat.”

“Hamilelikten en az 6 ay önce yaşam biçiminizi değiştirin. Anne ve baba adayı olarak vücudunuzu toksinlerden arındırın. Sandığımız gibi sadece annenin değil, babanın da sağlıklı çocuk oluşumunda ciddi etkileri var. Ebeveynlerin bağışıklık sistemi ve toksisite yükü, vitamin ve mineral eksiklikleri (özellikle D vitamini) doğacak yavrunuzun sağlığı üzerinde sandığınızdan daha etkili.”

Önceki İçerikDa Hong Pao Çayı Nedir, Faydaları Nelerdir
Sonraki İçerikEvlilik Faydalıdır
Geçmiş, Şimdi, Gelecek, Her şey birbiriyle bağlantılıdır. Hayatımızın Kıymetini Bilelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.