Bozdoğan İstanbul’un Yeni Seyir Terası Olacak

0
224
Bozdoğan İstanbul'un Yeni Seyir Terası Olacak

Altından her gün binlerce aracın geçtiği ve İstanbul’un önemli ana arterlerinden biri üzerinde bulunan Bozdoğan Kemeri, İstanbul’un yeni seyir teraslarından biri olacak. Milattan sonra 400 yılında Romalılar tarafından yapılan ve bir diğer adı da Valens kemeri olan tarihi kemer, çevresindeki parkların ve tarihi eserlerin yenilenmesiyle yeni bir turizm alanı oluşturacak.

 

İstanbul’un yeni seyir terası olacak Bozdoğan Kemeri’ne restorasyon ve düzenlemeden sonra asansörlerle çıkılacak.

 

Kemer üzerinden Süleymaniye, Şehzadebaşı Camii ile Boğaz panoramik olarak görülecek. Düzenlemenin 5 yıl içinde bitmesi planlanıyor.

 

ASANSÖRLE ÇIKILACAK
Vefa ve Zeyrek bölgelerini birleştiren ve altından Atatürk Bulvarı geçen Bozdoğan Kemeri’ne restorasyonun ardından Şehzadebaşı Camii’nin de içinde bulunduğu 50. Yıl Parkı ile Saraçhane Parkı içerisinde çalışacak asansörlerle çıkılacak.
5 YILDA BİTECEK
Kemer üzerinde ise yürüme ve fotoğraf çekme için parkur düzenlemesi yapılacak. Düşme tehlikesine karşı ise camekânlı korkuluklar yapılacak.
Bozdoğan Kemeri’nin kemerli noktalarında ise hediyelik eşya dükkânları yer alacak. Boğaz, Haliç, Süleymaniye Camii, Şehzadebaşı Camii, Fatih Camii ve Marmara denizinin panoramik olarak görüleceği seyir terası projesinin 5 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.