Biyokimya Mezunları

0
361
Biyokimya Mezunları

Günümüzün sıkça tercih edilen ve biyolojik sistemlerin kimyasal yapılarını en ince detayına kadar inceleyen bir bilim dalıdır. Bu sistemlerde yer alan moleküler düzeydeki fonksiyonlarını göz önüne alan biyokimya, diğer birçok bilim dalı ile de alışveriş halindedir. Örneğin bu bilim dalı en büyük ortak bilim dalları olan biyoloji ve kimya ile birlikte çalışmasının yanı sıra fizik, sağlık bilimleri ve daha pek çok bilim dalı ile ortak çalışmalar yürütür.

Bu alandan mezun olan kişiler biyokimyager ünvanına sahip olurlar. Biyokimyagerler pek çok iş kolunda çalışabilme imkanına sahiptirler. Biyokimya mezunları için en gözde sektörler arasında yer alan ilaç ve gıda sanayisinden farklı olarak, tarım ilaçları, kadınların gözdesi olan kozmetik ürünler sektörü, kimyasal alanlar içerisinde göze çarpan detarjan teknolojisi alanları da biyokimyagerleri istihdam etmektedir.

Biyokimya mezunları genellikle çalışma ortamı olarak laboratuvarlarda yer alırlar. Biyokimya analiz laboratuvarları olarak adlandırılan bu çalışma alanlarında biyokimyagerler sağlık sektörüyle ilgili çeşitli analizler yapabilirler, ilaç ve gıda sektörü ile ilgili kalite kontrol analizlerini yaparak sistemlerin bir bütün halinde ilerlemesine yardımcı olurlar.

Laboratuvar ortamlarının haricinde çevre araştırma merkezlerinde de görev alabilecek olan biyokimya mezunları, bu bölgedeki rutin işleri götürme konusunda da istihdam edilebilirler. Araştırma laboratuvarlarında görev yaparak pek çok yeni kimyasal bileşeni elde edebilecek donanım ile yetiştirilen biyokimya mezunları, tıbbi kimyasallar gibi çok büyük bir sektörde çok uygun şartlarda iş de bulabilirler. Hem gıda hem de farklı sektörlerde önemli bir dal olan fermantasyon teknolojisinde de aktif görev alabilecek olan biyokimyagerler, eğitim süreçleri devam ederken formasyon alabilirlerse ve öğretmenlik sertifikasına sahip olabilirlerse, tüm bu çalışma alanları haricinde öğretmenlik de yapabilirler.

Bu alana yönelecek olan kişiler, işlerini gerçekten severek yapabilmeleri için meraklı olmalıdırlar. Her daim yeni bir çalışma ve bir şeyler ortaya çıkarma merakına sahip insanlar için daha uygun olan biyokimyagerlik, laboratuvar ortamında olmayı sevenler ve sürekli deneylerle vakit geçirmek isteyenler için neredeyse biçilmiş kaftandır.

Mesleğin geleceği birçok ana bilim dalının yanı sıra oldukça açıktır. Özellikle biyomedikal ve tıbbi araştırmaların sürekli sıcak olduğu sağlık sektörünün projeleri kapsamında araştırma yapılması günümüzde daha da önemli hale geldiğinden, biyokimya mezunları çok rahat iş imkanlarına sahip olabileceklerdir. O nedenle pek çok kişi tarafından bu alan tercih edilme noktasında iyi sıralardadır.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.