Evliliğin ilk yılları, oldukça heyecan vericidir. İki farklı insanın bir birini tanıma çabaları, ufak aksilikleri görmezden gelmeye imkân tanır. Fakat zamanla heyecanın kaybolduğu ve evliliklerin alışkanlığa dönüştüğü bilinmektedir. Günümüzde kısa süreli ilişkiler çok rahat yaşanmasına rağmen, gençler halen, evlilikte ısrar eder. Yani aslında evlilik, kişinin yalnızlık korkusundan kaynaklanan bir kurumdur. Bu sebeple de evlilik yaşı günümüzde 30’lu yaşlara gelmiş, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin daha sıklıkla tercih ettiği bir kurum haline dönüşmüştür.

Tek Başına Kalma Korkusu

Belirli bir yaşa gelen ve yaşıtları evlenmesine rağmen, günü birlik ilişki yaşayan gençler, zamanla yalnız kalma korkusu yaşar. Çocuk sahibi olan arkadaşlarına özen duymaya başlar. Evde ihtiyaçlarını karşılayan hayat arkadaşının olması, hayatının daha güvende geçeceği izlenimi verir.

Destek Bulma Çabası

Tek yaşayan kişilerin, her ortama yalnız girdiği bilinmektedir. Oysa evlilik sonrasında eş ile birlikte sosyalleşmek mümkün olur. Kalabalık ortamlara birlikte gitmek ise daha fazla dost ve arkadaş bulmak için avantaj olacaktır.

Paylaşma Duygusu

Ev ortamı, özellikle yalnız insanlar için sıkıcıdır. Yemek yapmak anlamsız, sofra kurmak gereksizdir. Oysa evlilik ortamındaki en büyük sıcaklık, akşam yemeklerinde yaşanır. Ailenin diğer fertleri ile birlikte, sohbet eşliğinde yenilen akşam yemekleri ayrı bir heyecan yaratacaktır.

Çocuk Sahibi Olmak

Günümüzde evlilik dışı çocuk yapmak, eskiye oranla daha yaygındır. Fakat dünyaya gelen çocuğun sağlıklı bir birey olarak yetişmesi için, evlilik kurumu daha avantajlıdır. Çocuk sahibi olmak için yapılan evlilikte, yine seçici davranmak gerekir. Çocuk sahibi olmanın bilincinde olan ve dünyaya gelen çocuğa iyi bir yaşam sunabilen, yani iyi bir anne veya iyi bir baba olabilen kişiler tercih edilmelidir.

Sahiplenme Duygusu

Evliliklerde en büyük sorun, sahiplenme duygusu nedeni ile çıkar. Partnerinin her yaptığını, her giydiğini ve her davranışını kontrol altına almaya çalışan kişilerin evliliğe sıcak baktığı bilinmektedir. Fakat sahiplenme duygusu nedeni ile yapılan evlilikler, çok uzun sürmez. Yaşanan kişilik çatışmaları, zamanla açılamaz. Özellikle kıskançlık, kişinin hayatını kâbusa çeviren, her şeyden şüphe duymasına neden olan bir duygudur. Sağlıklı evlilik için sahiplenme duygusunun terk edilmesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.