Bebeklerde Zeka Gelişimi

0
260
bebeklerde-zeka-gelisimi

Uzmanlar, zekanın gelişmesinde yüzde 50 genetik yapının, yüzde 50 ’de yetiştirilme biçiminin etkili olduğunu belirtiyorlar ve çocukluk döneminde zekanın geliştirilmesine dikkat çekiyorlar.

İşte çocuğun zekasını geliştirmenin yolları…

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi ’nden Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül zekanın, bireyin doğuştan sahip olduğu, genetik olarak kuşaktan kuşağa geçen ve sinir sisteminin işlevlerini kapsayan; deneyim, öğrenme ve çevre etkisiyle biçimlenen bir bileşim olduğunu söylüyor. Tanımdan da anlaşılacağı gibi zeka söz konusu olduğunda, gen ve çevre şartları yüzde ellişer orana sahip. Yani yüzde 50 genetik yapı, yüzde 50 de sizin onu nasıl yetiştireceğiniz ve nasıl ortam sunacağınız çocuğunuzun zeka gelişimindeki belirleyici faktörler. Çocukluk dönemi ise zekanın geliştirilebildiği ve yeteneklerin artırılabildiği çok değerli bir dönem.

Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül ’ün çocuğunuzun zekasını nasıl artırabileceğiniz hakkında önerileri ise şöyle:

Annenin hamilelik dönemi çok önemli

Yetişkin olduktan sonra bazı yeteneklerin geliştirilmesi son derece zor oluyor. Çocukluk döneminde bu potansiyelin geliştirilmesinin ilk basamağı ise annenin hamilelik dönemi. Planlı bir hamilelik kadar, anne adayının hamilelik sürecini bilinçli bir şekilde geçirmesi; psikolojik olarak anneliğe hazır olmasının yanı sıra; sigara, alkol ve madde kullanmaması, psikiyatrik bir rahatsızlığının bulunmaması, eşinden destek görüyor olması çok önemli.

İlgi gören bebek öğrenmeye meraklı olur

Bebekler doğduktan sonraki zeka potansiyelini artırıcı en önemli faktör uyaran zenginliği. Uyaranların fazla olması, bebek beynindeki sinaptik bağlantılarını artırıyor. Uyaran yönünden zengin bir çevre sunmak ise başta annenin bebekle göz teması kurması, onunla konuşması, oynaması ile gerçekleşiyor. Gerçekten ilgilenilen bir bebeğin çevreye olan duyarlılığı ve dolasıyla da öğrenme yolları artıyor.

Anne sütü zekayı artırır

Anne sütünün zekayı artırdığı bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. Yapılan çalışmalar anne sütü ile beslenen bebeklerin daha zeki ve yetenekli olduklarını, daha iyi gelişim gösterdiklerini ve zeka puanlarının da daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.