Bebek giyimi denilince çok farklı algılansada aslında yetişkin giyiminden çok farkı olmayan hususlar karşımıza çıkıyor.

Bebekler için farklı olan kısım bebeğin dünyaya geldiği ilk aylardır. Bunun nedeni de bebeğin bu dönemlerde ki dünyanın etkenlerine alışma sürecidir. Bu alışma sürecinde bebek dışarıya karşı oldukça hassastır. Fakat zamanla bu süreç kaybolur ve bebek 2 yaşına doğru artık bir yetişkinden farklı algılamıyordur havayı.

Bebekler dünyaya gözlerini yeni açtıkları zaman vücutlarında hala gelişimini tamamlamamış kısımlar bulunur. Gelişimini tamamlamış fakat yetişkin bir insana göre daha hassas olan kısımlar da vardır. Deri de bunlardan birisidir.

Normal bir insana göre yağ tabakası daha az olan bebekler soğuğa karşı daha hassas olurlar yeni doğdukları dönemde. Zamanla beslenmesini gerçekleştiren bebeklerin yağ tabakalarında kalınlaşma meydana gelir ve bu onlara soğuğa karşı adeta bir bariyer oluşturur. Ancak o döneme ulaşıncaya kadar bebeğinizin soğuk ve sıcak havalarda ki hissiyatının sizinki gibi olmadığını unutmamak gerekiyor.

Bebe giyimde dikkat edilmesi gerekenlerden ilki hastaneye hazırlık çantasıdır. Bu çantada bebeğinizin bütün ihtiyaçlarını düşünmeli ve ona göre bir hazırlık yapmalısınız.

Kıyafetler pamuk gibi bebeğe rahatsızlık vermeyecek kumaştan olmalı ve giyip çıkarılması kolay olan kıyafetler tercih edilmeli.

Giyip çıkarırken bebeğe zarar vermeyecek şekilde çok dar boğazlı giysiler alınmamalıdır. Düğme yerine çıtçıtlı kıyafetler daha hızlı olmanızı sağlayacaktır. Tabi ilk alınan kıyafetleri mutlaka yıkamak gerektiğini de vurgulayalım.

Temizliğe iki kat daha önem vermek gerekir ve bütün malzemelerinin her zaman temiz olması gerekir zira yeni dünyaya gelen bebek mikroplara karşı oldukça açık bir durumdadır. Kumaş olarak pamuğun tercih edilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Bu noktada bebeğin dünyaya geldiği mevsimde önemlidir. Fakat sentetik kumaşlardan her zaman için uzak durmakta fayda vardır.

Bebek kıyafetleri çok sık yıkandığı için kolay yıpranabilecek kalitesiz kumaşları tercih etmek sizin zararınızı olacaktır. Ayrıca bebeğin rahatsız olmasına neden olacak süslü obje ve desenlerin olmamasına dikkat edilmeli.

Bebeğe yatarken zarar verecek sırtta bulunan çıtçıt veya düğmeli kıyafetlerden kesinlikle uzak durulmalı. Bebekler sürekli olarak yattıkları için bu onlar için dayanılmaz olacaktır.

Bebe giyimde dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de bebeğin kıyafetinin kol ve bacak kısmında ki manşetlerin sıkı olmamasıdır. Bu bebeği giydirip çıkarmayı işkence haline getirebilen oldukça önemli bir husustur. Ayrıca bebeğin elinin sürekli gidip kendine zarar verebileceği , koparıp ağzına gözüne sokabileceği objeler içeren kıyafetler de seçilmemesi gerekir.

Önceki İçerikKışın Beyaz Pantolon Giyilir mi
Sonraki İçerikSonbahar Diyeti
Geçmiş, Şimdi, Gelecek, Her şey birbiriyle bağlantılıdır. Hayatımızın Kıymetini Bilelim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.