Özel İçerik:

Technology Will Help Keep Your Home from Becoming Obsolete

I understand how that could positively effect your body,...

New Small Speaker Review: Pricing is Not Always the Only Criteria

I understand how that could positively effect your body,...

The Biggest Hollywood Celebrities Visit the Jungles of Thailand

I understand how that could positively effect your body,...

Başak Burcu Özellikleri

Başak Burcu (24 Ağustos-23 Eylül)

Yönetici Gezegeni: Merkür

Türü: Dişi, negatif

Grubu: Toprak, değişken

Simgesi: Bakire diye nitelendirilen bir genç kızla simgelenir bu burç. Bakire, Başak burcunda doğan kişilerin eylemlerinin saflığına ve temizliğine işaret eder. Burcun işaretiyse M harfini andırır. Bu da Kutsal Bakire, yani İsa’nın annesi Meryem anlamına gelir. Burcun simgesi doğurganlığa, yani berekete göndermeler de içerir.

Onu anlatan sözcükler: Titiz, ayrıntıcı, meraklı, eleştirel, hareketli, analitik, sorumluluk sahibi, şefkatli, insancıl, endişeli, düzenli, çalışkan, pratik, dürüst, organize, sinirli, seçici, kitabî, duygularını belli etmeyen, kendini baskılayan.

Rengi: Yeşil ve koyu kahverengi

Uğurlu günü: Çarşamba

Uğurlu Sayısı: 5

Uğurlu çiçekleri: Açelya, lavanta, mimoza, bütün renkli küçük çiçekler, özellikle mavi ve yeşil taç yapraklı olanlar

Uğurlu kokuları: Limon, leylak, melisa

Vücutta yönettiği yer: Sinir sistemi, mide ve bağırsaklar

Ağaçları: Fındık ağacı, kestane

Bitki ve baharatları: Anason tohumu, mercanköşk, kimyon, melisa, yaban yasemini

Gıdaları: Toprak üstünde yetişen bütün sebzeler, patates, kereviz, havuç

Hayvanları: Bütün evcil hayvanlar, özellikle köpek ve kediler

Ülkeleri: Yunanistan, Batı Hint Adaları, Türkiye, Brezilya, Girit, Yugoslavya, Bosna-Hersek, Ürdün

Şehirleri: Boston, Heidelberg, Paris, Atina, Lyon

Karakteristik özelliği: Temizlik

İdeali: Toplum tarafından beğenilmek

Hatası: Çekingenlik

Uğurlu taşı: Sardoniks.

Kitapları: Başak burçları dramatizasyon eğilimi olan tiplerdir, her şeyin en gösterişlisini, en görkemlisini isterler. Bu yüzden bestseller yazarlarının bile en kalitelilerini okurlar. Mesela John Le Carre. Tabii Sylvia Plath veya İnci Aral da sevdikleri yazarlardandır.

Onlar daima bir hedef belirler ve o hedefe gidecek yolda kendilerine gerekli kitapları tercih ederler. Genellikle eğitici kitaplar okurlar. Bir de tabii kişisel gelişim kitaplarının, fitness rehberlerinin peşindedirler.

Filmleri: Yemek DVD’lerini çok önemserler, ayrıca yoga öğreten CD’leri alırlar. Ara sıra nevrotik olduklarını hatırlayıp buna gülebilecek halde olduklarında Woody Allen da seyrederler.

Müzikleri: Müzikle araları galiba pek yoktur. Barbara Streisand, Sertab Erener veya Leman Sam gibi kalitesi tescillenmiş isimleri dinlerler. Çünkü bu konuda kendilerine ve tercihlerine güvenmezler.

Televizyon alışkanlıkları: Reklamları kaçırmazlar çünkü yeni temizlik ürünlerini öğrenmek istemektedirler.

 

Zodyak’ın altıncı burcu, iletişim, zekâ gezegeni Merkür’ün çocukları Başak’lar.
Toprak grubuna aittirler ve nitelikleri değişkendir. Astrolojide altıncı ev sağlık ve hizmet evidir. Bu evin özellikleri, Başak’ın Latince “bakire” anlamına gelen Virgo adıyla birleştiğinde, Başak karakteristiği hakkında bir hayli bilgili olmamızı sağlar.

 

Başak, Zodyak’ta bir dişi tarafından temsil edilen yegane burçtur.

Grubu olan toprak ve değişken niteliği de onun hakkında epey bilgi verir. Bakire’nin, temiz, saf, el değmemiş, kusursuz, iffetli, düzgün anlamları Başak’ların karakteristiğini anlamamız konusunda bir hayli zihin açıcı olur.
Duygularını göstermekten çekinirler

Genel Başak karakteristiğine bakıldığında, ilk ağızda şunlar söylenebilir; gözlemci keskin zekâlı, eleştirel, mantıklı, sabırlı ve pratik insanlar. Bir toprak grubu olarak Başak, genelde statükonun devamından yana tavrını koyar. Bunun daha mantıklı ve güvenceli olduğunu düşünür. Duygusal olarak soğuk biri olduğu izlenimini verir. Bazen bu soğuk görünümleri öylesine ileri gider ki, gerçek dostluklar, yakınlıklar kurmakta zorluk çekerler. Ölçülü, temiz ve titizdirler. Kendini salıvermeyi, hayatın akışına bırakmayı reddeden bir tavırları vardır. Mükemmelliyetçilikleri sorun yaratabilir. Son derece eleştirel oldukları halde kendileri eleştiriye katlanamazlar. Merak, tipik bir Başak özelliğidir. Ayrıntılara önem veren zekâsı ve mükemmelliyetçiliği bazen ağaçlardan ormanı görmesini engelleyebilir.

 

Derin akan nehir

Yüzeyde duygusuz görünmelerine karşın çoğu Başak derinlerinde fazlasıyla duygu saklar. Ancak bunu gösteremez, göstermekten çekinir, çünkü insanlara güvenmez. Aslında temel olarak kendilerine ve yargılarına karşı bir güvensizlik taşırlar. Kendilerinin dünyevi anlamda eksikleri olduğunu, yeterince pratik, sofistike, dışa dönük olmadıklarını düşünürler. Bu nedenle, bir tür kendilerini gizleme sanatı geliştirmişlerdir. Kendileri hakkında endişe ve kuruntularını gizlemek için, insanlarla pratik ve somut konularda, arkadaşlık, yakınlık kurmayı yeğlerler. Böylelikle kendilerini açığa vurmaktan kurtulurlar. Aslında nehir hâlâ derin akmaktadır. Gösterişsiz, neşe dolu, duyarlı, basiretli, konuşkan, bilge ve zeki görünürler. İnsanların sorunlarını büyük bir pratiklikle ele alır, anlayışla karşılar ve çözüm bulurlar. Ancak aynı pratikliği ve rahatlığı kendi özel ilişkileri konusunda yapmaya muktedir değillerdir.

 

Araştırmacı, yöntemli ve çalışkan

Gerek Başak kadınında gerek erkeğinde onu çekici kılan bir şımarıklık ve vakurluk vardır. Sembolü bakire olan Başak’lar kolay kolay evliliğe yanaşmasalar da, evliliğin getireceği bağlılıktan ürkseler de, evlendiklerinde son derece şefkatli eşler olurlar. İyi bir eş olmakla kalmaz, iyi bir aile de kurarlar. Ancak, Başak’ların sevme ve sevişme biçimi çok tutkulu değildir. Teknik olarak mükemmel olsalar bile tutkunun doğasından uzak durmayı yeğlerler. Bu nedenle, aşırı duygusal, derin, yoğun partnerlerle anlaşmaları çok da kolay olmayacaktır.

 

Kusursuz ve mükemmelliyetçi

Entellektüel, araştırmacı, yöntemli, mantıklı, çalışkan ve öğreticidirler. En karmaşık problemleri dahi, zihinsel maharetlerini son derece net analiz etme kapasiteleriyle birleştirerek çözerler. Ayrıntıları yakalayan, keskin bir gözleri vardır. Bu nedenle bazen ayrıntıya fazlaca takıldıklarından, bütünü görmeyi unutabilirler. Başak’lar gerçekçi olmalarına karşın, kesin olmakta, kesin sonuçlara varmakta o kadar hızlı değillerdir. Elleri son derece pratiktir. Ellerindeki maharet onları iyi birer teknisyen yapar. Mekanik konusunda bir dahi olabilirler. Kusursuzluk, işkoliklik ve insaf duygusu temel özellikleridir. O denli mükemmelliyetçidirler ki, en küçük şeyin bile ters gitmesi bütün şevklerini kırar.

Bir sorunun bütün yönlerini görme kapasiteleri yüzünden, soyut teorilerde, konularda başarılı olamazlar. Farklı görüşlere saygı duyarlar, ancak felsefi kavramları anlamakta zorlanırlar. Bocalarlar, çünkü kendi ulaştıkları sonuçlara güvenmezler. Başak’lar bütün bu özellikler göz önüne alındığında iyi bir liderden çok iyi birer ikinci adam olurlar. Sorumluluk onları zorlar, genellikle bir liderde olması gereken stratejik vizyon genişliğinden de yoksundurlar. Bu nedenle Başak’lar iyi birer strateji uzmanı ve başarılı bir katılımcıdır. Kendilerine olan güvensizliklerini insanlara da yansıttıklarından, amirlerini güç beğenen, sürekli kusur bulan insanlar haline gelirler.

 

Dil sihirbazı

Sanat, bilim ve özellikle de dil konusundaki yetenekleri müthiştir. Dili, düzgün, net, bilinçli ve resmi bir biçimde kullanmakta üstlerine yoktur. Dilin edebi soyutlamaları yerine gramer ve etimoloji konusunda daha başarılıdırlar. Alıntılarla araları iyidir, çünkü güçlü bir hafızaları vardır. Ayrıca, teknik çizim, araştırma ve benzeri konularda bir hayli maharetlidirler. Pratik problemler zihinlerinde uyarıcı etki yapar. Para konusunda dikkatlidirler, istatistiğe olan ilgileri onları kütüphanecilik, muhasebecilik gibi konularda son derece başarılı hale getirir. Aynı zamanda iyi bir editör, fizikçi ve eczacı da olabilirler. Başarıyı sosyal yardım işlerinde de yakalamaları mümkündür.

Doktor, öğretmen, psikolog, sekreter, teknisyen, araştırmacı, müzisyen ve yazar olarak başarılı olabilirler. Hem erkek hem de kadın Başak’ların tarihe derin bir ilgileri vardır. Eğer kendi başlarına iş kurarlarsa analitik düşünme yetenekleri ve kurnazlık kabiliyetleri doğru yoldan sapmalarına yol açabilir. Oysa Başak’lar genel olarak hilekârlığa direnen, dürüst insanlardır. Başak kadınları moda endüstrisinde başarılı olabilirler. Giyim konusunda doğuştan yetenekli olan Başak kadınları trendsetter olabilirler. Hangi mesleği seçerlerse seçsinler Başak’lar yeni fikirleri özümserler, fakat hiçbir zaman tedbiri elden bırakmaz, geçmişte değerli olduğunu düşündükleri konuları bir kenara atmazlar. Kır yaşamını severler ancak iyi bir çiftçi oldukları söylenemez. Çiftçiliği ancak hijyen ve temizlik anlayışlarına uygun hale getirebilirlerse yapabilirler.

 

Şeytan ayrıntıda gizlidir

Zodyak’taki her burcun kusurları olduğu gibi Başak’ların da kusurları vardır. Başak’ların en büyük kusuru, erdemlilik konusunda hayli aşırıya kaçmalarıdır. Aşırı titizlik, ketumluk, eski moda bir iffetlik haline dönüşen alçakgönüllülük, dediğim dedikçilik, yerli yersiz eleştiri, sürekli kusur bulma, ayrıntılara haddinden fazla takılma gibi. Aslında Başak’lar ayrıntılarla kılı kırk yararken, daha geniş, önemli konularda kararsız kalırlar. Bu özellikleri nedeniyle de küçük sorunları dağ gibi sorunlar, krizler haline getirirler. Bu eğilimleri onlara zarar verir. Öngörülülükleri hilekârlığa, aşırı titizlikleri de hipokondriyaya dönüşebilir.

Latest

Discover the Newest Waterproof and Fast Smartphones that Come on Sale

I understand how that could positively effect your body,...

New Small Speaker Review: Pricing is Not Always the Only Criteria

I understand how that could positively effect your body,...

Apple Electronics Climb the List of the Top Gadgets in Forbes Magazine

I understand how that could positively effect your body,...

Technology Will Help Keep Your Home from Becoming Obsolete

I understand how that could positively effect your body,...

Newsletter

spot_img

Don't miss

Discover the Newest Waterproof and Fast Smartphones that Come on Sale

I understand how that could positively effect your body,...

New Small Speaker Review: Pricing is Not Always the Only Criteria

I understand how that could positively effect your body,...

Apple Electronics Climb the List of the Top Gadgets in Forbes Magazine

I understand how that could positively effect your body,...

Technology Will Help Keep Your Home from Becoming Obsolete

I understand how that could positively effect your body,...

Things to Look For in a Financial Trading Platform Environment

I understand how that could positively effect your body,...
Atlas
Atlas
Geçmiş, Şimdi, Gelecek, Her şey birbiriyle bağlantılıdır. Hayatımızın Kıymetini Bilelim.
spot_imgspot_img

Discover the Newest Waterproof and Fast Smartphones that Come on Sale

I understand how that could positively effect your body, but alchemizing means turning elements to gold basically through magic. That lead me to research...

New Small Speaker Review: Pricing is Not Always the Only Criteria

I understand how that could positively effect your body, but alchemizing means turning elements to gold basically through magic. That lead me to research...

Apple Electronics Climb the List of the Top Gadgets in Forbes Magazine

I understand how that could positively effect your body, but alchemizing means turning elements to gold basically through magic. That lead me to research...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.