İranlı karikatürist Athena Farghadani’yi ziyaret eden avukatının elini sıkması “yasadışı cinsel ilişki sayıldı.

Taraf – İranlı karikatürist Athena Farghadani, milletvekillerini keçi ve maymun olarak çizdiği için 12 yıl 9 ay ağır hapis cezası almıştı.

Ancak Farghadani’ye verilen ceza, rejimi memnun etmemiş olacak ki, avukatının kendisini ziyareti sırasında elini sıktığı gerekçesiyle cezası daha arttırılacak.

 

Uluslararası Af Örgütü’nün bildirdiğine göre, Athena’yı cezaevinde ziyaret eden avukatı Muhammed Moghimi ile el sıkışması, “yasadışı cinsel ilişki” sayıldı.

 

‘GAYRİMEŞRU İLİŞKİ VE UYGUNSUZ DAVRANIŞ’

 

Uluslararası Af Örgütü’nün açıklaması şöyle: “Athena Farghadani’nin avukatı Muhammed Moghimi, davadan sonra kendisini cezaevinde ziyaret etti ve ziyaret sırasında el sıkıştılar. Bunun üzerine Farghadani ve Moghimi’ye gayrimeşru cinsel ilişki ve uygunsuz davranış suçlamaları yöneltildi. Farghadani ve Moghimi, bu suçlardan dolayı yargılanacak. İran, imzaladığı Uluslararası Sivil ve Siyasi Haklar Konvansiyonu ile aralarında sanatsal faaliyetlerin de bulunduğu ifade özgürlüğü konusunu teminat altına almaya söz vermişti.” İran’ın Londra Büyükelçiliği ise Farghadani’ye yöneltilen söz konusu suçlamalar ve dava hakkında yorum yapmayı reddetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.