Avokadonun Saça Faydaları ve Saç Bakım Maskeleri

Gerek iş hayatında gerek günlük yaşantıda, insanlar birbirinden farklı zorluklar ve meydan okumalarla karşılaşabilmektedirler. Karşılaşılan güçlüklerle mücadele sırasında da ister istemez insanların üzerinde bir baskı hissi, stres dediğimiz gerginlik baş gösterir. 

Stres, vücudun enerji seviyesinden saç sağlığına kadar birçok şekilde negatif etkilerini gösterebilmektedir. Strese bir de genetik faktörler eklendiği ve ailede saç dökülmesi yaşayan kişilerin bulunması durumunda kişilerde saç dökülmesi vakaları görülme olasılığı bir hayli yüksek olmaktadır.

Saçların bakımını sağlamak, güçlü saçlara sahip olmak, saçların köklerini güçlendirmek ve dökülmelerin önüne geçmek için uygulanabilecek doğan yöntemler bulunmaktadır ve bu yöntemlerden biri de avokado maskesi uygulamaktır.  Yazının devamında, avokado maskelerinin saça uygulanması halinde görülecek olan faydalar, maskenin nasıl uygulanacağı ve nasıl hazırlanacağı gibi bilgiler aktarılmaktadır.

Avokado Saç Maskelerinin Faydaları

Avokado kendi özünden yağlı bir meyvedir ve içeriğinde E vitamini ile faydalı yağları bulundurmaktadır. Kuru ve dökülen saçlara uygulanması durumunda saçların güçlenmesini, kırılmaların ve dökülmelerin azalmasını sağlayacaktır. Zayıf ve hasar görmüş saç derisine uygulanması ile saç derisinin bakımını yapan bu maskeler, saçların daha güçlü tutunabilecek oldukları saç köklerinin oluşumu için elzemdir.

Avokado maskesi, yalnızca zayıf saçlara uygulanmamakta, aynı zamanda kısa sürede saçlarını uzatmak ve saçlarını her zaman güçlü ve dolgun kılmak isteyenlerin kullanabilecek olduğu yöntemlerden biridir. Düzenli şekilde saçların avokado maskeleri ile bakımının yapılması, saçların her zaman gür ve sağlıklı görünmelerini sağlamaktadır.

Yalnızca avokadonun herhangi bir çatal ile ya da blender ile ezilmesi ile saça uygulanması bile saçın bakımını basit şekilde sağlamaktadır. Çatalla ezilen ya da blender yardımıyla ezilen püre son derece ince olmalıdır, saçlara yayarken ya da saçlardan çıkartırken kolay olması ve saçın daha kolay özümseyebilmesi için uygulanacak olan pürenin son derece ince olması gerekmektedir. elde edilen püre öncelikli olarak saç diplerine sürülür. 

Daha sonrasında, elde kalan malzemeler diplerden uçlara kadar saçlara uygulanmaya başlanır (uygulama sırasında saçların nemli olmasına dikkat edilmelidir). Maskenin uygulama işlemi bittikten sonra saç bir bone ya da streç film yardımıyla sarılır ve bu şekilde 15 dakika kadar beklenir. Bekleme süresinin geçmesinden sonra da saçlar ılık su kullanılarak yıkanır ve durulanır.

İnsanların kişilikleri birbirinden nasıl farklı oluyorsa bedensel özellikleri de birbirlerinden bir o kadar farklılık gösterebilmektedir. Verilecek olan tarifleri, farklı saç sorunlarına sahip olan kişilerin faydalanabilecekleri şekilde farklı farklı aktarılacaktır.

İpeksi Görünüm İçin Avokado Saç Maskesi

1 bütün avokadonun öncelikli olarak kabuğu soyulur ve çekirdeği çıkartılır, sonrasında bir çatal yardımı ile ezilir. 1 yumurta başka bir kapsa sarısı ila akı bir oluncaya kadar karıştırılır ve avokadoya eklenir. Sonrasında da 3 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ile bir yemek kaşığı bal karışıma ilave edilir ve elde edilen nihai karışım yoğun kıvamlı bir hale gelinceye kadar karıştırılmaya başlanır. 

Elde edilen karışım saçların uçlarından başlanarak bütün saça yedirilir ve 15 dakika kadar bu şekilde beklenir. Sürenin bitiminden sonra da şampuan ve ılık su kullanılarak durulanır.

Saça Nem Sağlayan Avokado Maskesi

Yarım kabuğu soyulmuş avokadonun çatal ile ezilmesi gerekmektedir. Sonrasında ezilen avokadoya 1 yemek kaşığı kadar hindistan cevizi yağı ile 1 adet E vitamini kapsülü eklenir. Kapsülün dış koruma katmanı delinerek içeriği karışıma direkt olarak eklenmelidir. Sonrasında elde edilen tüm malzemeler bir karıştırıcı yardımıyla belirli bir kıvama gelinceye kadar karıştırılır. 

Sonrasında da saçın köklerinden, saç derisinden başlayarak uygulanmaya başlanır. Saç derisinden sonra da saç uçlarına kadar uygulamaya devam edilir. Maske, daha öncesinden yıkanmamış olan ve kuru saça uygulanır. 30 dakika kadar maske uygulanan saçlarla beklenir ve sonrasında saçlar, sürekli olarak kullanılan şampuan ve ılık su yardımıyla temizlenir. Bu karışım için verilen tarifler orta uzunluktaki saçlar içindir. Uzun ve çok uzun saçlar için karışım malzemelerinin miktarı 2, 3 katına çıkartılabilecektir.

Yumuşak ve Parlayan Saçlar İçin Avokado Maskesi

Bir bütün avokadoyu, kabuğunu soyduktan ve çekirdeğini çıkarttıktan sonra çatal ile ezin ve içeriğine 3 yemek kaşığı kadar da mayonez ekleyin. Sonrasında bu karışımı homojen hale gelinceye kadar karıştırmaya başlayın. Homojen karışımınızı elde ettikten sonra saçlarınızın köklerinden başlayarak uçlarına kadar uygulayın. Uygulama sırasında saçların kuru olması gerekmektedir. 

Tüm saça bu uygulamayı gerçekleştirdikten sonra saçlarınızı bir bone ya da streç film ile kaplayın ve ısıtmış olduğunuz bir havlu ile başınızı kaplayın; bu işlem ile malzemelerde bulunan besleyici yağların saçınıza daha hızlı nüfus etmesini sağlayacaksınız. Sonrasında 20 ile 30 dakika kadar bekleyin ve saçınızı sürekli kullanmakta olduğunuz şampuanınız ve ılık su ile durulayın.

Sıcaktan ve Saç Bakım Ürünlerinden Etkilenen Saçlar İçin

Yarım avokado püresi ile birlikte 2 yemek kaşığı kadar avokado yağı, 2 yemek kaşığı jojoba yağı ile 2 yemek kaşığı kadar misket limonu suyu bir kapta karıştırılır ve bir edilir. Sonrasında, karışımın içerisinde bulunduğu kaptan biraz daha büyük bir kaba sıcak su eklenir ve devamında, karışım kabı sıcak su kabının içerisine oturtulur. 

Karışımın vücut sıcaklığına kadar bu şekilde gelmesi gerekmektedir; ocakta ya da mikro dalga fırında ısıtılmaması gerekmektedir. Karışımın vücut sıcaklığına ulaşmasından sonra saça uygulanması ve bir havlu ile sarılması gerekmektedir. Bekleme süresi olarak da 20 dakika, uygulanan maskenin saçlara nüfus etmesi içi yeterli olmaktadır. Bekleme süresinden sonra saçların olağan şekilde yıkanması yeterli olacaktır.

Saçların Daha Çabuk Uzaması İçin Avokado Maskesi

Yarım kabuğu soyulmuş avokado ile bir tane muzu bir kapta beraber ezin. Sonrasında ayrı bir kapta da bir yumurtayı sarısı ve akı bir oluncaya kadar karıştırın. Sonrasında avokado ve muz karışımı üzerine 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ekleyin ve tüm malzemeleri karıştırıcı (blender) içerisine alarak 2 harekette karıştırın. 

Elde edine karışımın saça diplerinden uçlarına kadar uygulanması ve sonrasında da 20 ile 30 dakika kadar beklenmesi gerekmektedir. Bekleme süresinin bitmesinden sonra da saçın ılık su ve şampuan ile durulanır.

Bir diğer saç uzatma formülü de avokado, muz, aloe vera suyu ya da jeli ile çemen otu tohumu tozunun karıştırılmasından elde edilen maskedir. 2 su bardağı kadar aloe vera suyu ya da aynı oranda jeli içerisine birer tane avokado ile muz konularak blender ile karıştırılır ve bir edilir. 

Çeyrek su bardağı kadar da çemen otu tohumu tozu eklenip karıştırma işlemine devam edilir. Daha sonrasında sert malzemelerden kurtulmak için tel bir süzgeç yardımıyla karışım süzülür ve kıvamlı bir krem elde edilir. Elde edilen krem saç diplerinden saç uçlarına kadar uygulanır ve uygulanan bu maske saçlara yedirilir. Duş bonesi ya da streç film yardımıyla saçlar kaplanır ve bu maske 1 saate kadar saçta bekletilebilir. Bekleme süresinin bitiminden sonra da saçlar olağan şekilde yıkanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.