Onu görünce karnınızda oluşan kelebek kıpırdanmaları, bambaşka bir boyutta olma hissi, onunla baş başa geçirilmek istenen romantik saatler.

Aşk…

İnsanın kimyasını değiştiren, mantığını devre dışı bıraktıran büyülü his.

Kişinin gözü aşktan kör olunca birçok hatayı yapmaya ve zamanla ilişki de kaybeden olmaya hazırlanıyor olabilir. Neler aşkta yapılmaması gereken hatalar,  biraz bunlardan bahsedelim.

Gizem sürekli peşinden koşturan bir kavramdır. Aşkta da bu böyle. Gizeminizi korumayı başarabildiğiniz sürece size olan merak ve ilgi hiç bitmeyecektir.

Aşkta yapmamanız gereken hatalar arasındaki ilk şey eski ilişkileriniz ve özel hayatınızı komple onun önüne sermemek. Tüm sırlarınızı açıklamak için önce karşılıklı güvenin oluşmasını bekleyin. Öncelikle konuşmadan önce düşünmek konuşurken kendinizi kontrol etmeniz açısından çok yararlı olacaktır.

İlişkinize başlarken onu iyi tanıyın ve kimsenin kimseyi asla değiştiremeyeceğini iyi bilelim. Evliliğe giden bir ilişkiyse yaşadığınız, onu hataları ve güzellikleri ile kabul edin ve öyle sevin. Bütün kontrolünüzün elinizde olmasını istiyorsunuz. Ama unutmayın ki özgürlükleri kısıtlanan bir insanın mutlu olması, dolayısıyla çevresini mutlu edebilmesi mümkün değildir.

Ayrıca hiç kimse bir ilişkide kendini güçsüz ve idare edilen taraf olarak görmek istemez. Cinselliği bir silah olarak görmek ve ilişkinize cinsellikle yön vermeye çalışmak aşkta yapılmaması gereken hatalardandır. İlişkiniz de pesimistlikten sakının.

Her şeyden mutsuz olmak yerine güzellikleri yakalamaya çalışın. Sürekli dırdırlanmak, her konudan bir trajedi çıkarmak sadece anı kurtarır. İlişkinin tarafı bu durumu sürekli mızmızlanan bir çocuğu kandırmak gibi geçiştirici bir tavır takınır.

Bu da uzun vadede ilişkinizin sonunu hazırlar. Size ait olan size kalsın. Evinizin anahtarı, kredi kartlarınız, şifreleriniz. Ona olan güveninizi gösterebilmek için bunların tamamını ona sunmak onu tümüyle hayatınızın içine almış olmak gibi görünse de, tüm gizli noktalarınızı birinin ellerine bırakmış olduğunuzu unutmayın. İlişki bir son yaşadığında bunlar kabusunuz olarak geri dönebilir.
Aşkta yapılmaması gereken hatalardan birisi ise ilişki başlar başlamaz ileriye dönük hayaller kurmaktır. Bu planlara kendinizi ziyadesiyle kaptırdığınızda ilişkinizde anı yaşayamaz, almanız gereken keyif ve mutluluğu kaçırabilirsiniz. Ayrıca her şey sizin planlarınız dahilinde gitmediğinde ise yaşayacağınız hayal kırıklığı sizin dibe vuran bir psikolojiye sahip olmanıza sebep olabilir.

Hayatta ki dik duruşunuz güzel. Ayakları üzerinde duran, kimseye ihtiyacı olmayan biri olabilirsiniz. Ama ilişkinizde bu kadar da kuralcı olmayın. Sizin bu davranışınız suistimal edilmeye müsait olabilir.

Kendinizi biraz olsun rahat bırakmayı denemelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.