Anne sütü sadece bebeğin karnını doyurmuyor

0
447
Anne sütü sadece bebeğin karnını doyurmuyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayhan Çeri, anne sütünün bebek için en ideal seçenek olup, faydalarının bebeğin karnını doyurmasının çok ötesinde olduğunu söyledi.

Bebeğin ilk 6 ayında hemen hemen tüm beslenme ve vitamin ihtiyaçlarını tek başına karşılayan anne sütünün, içerdiği pek çok yararlı maddeyle de bebeğin çeşitli hastalıklardan korunmasına yardımcı olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayhan Çeri, anne sütünün eşsiz olduğunu dile getirdi.

Yapılan pek çok bilimsel çalışma sonucunda anne sütü alan bebeklerde kulak ve akciğer enfeksiyonları, menenjit, viral sindirim sistemi hastalıklarının daha az görüldüğünü belirten Çeri, “Bu hastalıklara karşı bebeğinizi koruyan başlıca madde anne sütündeki Ig A adı verilen proteindir. Bu protein anne sütünde ve özellikle de kolostrum adını verdiğimiz ilk zamanlardaki sütte bol miktarda bulunur. Ayrıca anne sütünün daha sonraki hayatta ortaya çıkabilecek diyabet, kolesterol, hipertansiyon ve enlamatuar bağırsak hastalıklarının gelişimini önlemede kısmen etkili olur. Anne sütü yerine, çeşitli formül mamalarla ya da inek, koyun, keçi sütü ile beslenen bebeklerde alerjik rahatsızlıklar daha fazla görülür. Sadece anne sütünde bulunan Ig A bebeğin sindirim sisteminde koruyucu bir tabaka oluşturur ve bu tabaka olası alerjik besinlerin bebeğin sindirim sitemine ulaşmasını engeller” dedi.
“ANNE SÜTÜ BEBEĞİN AŞIRI KİLO ALMASINA ENGEL OLUR”

Amerikan Pediatri Akademisi’nin şişmanlığı önlemek için bebeklerin anne sütü ile beslenmesini önerdiğini belirten Dr. Çeri, anne sütü alan bebeklerin daha iyi bir beslenme alışkanlığı edinmekte olduğunun gözlendiğini söyledi. Çeri, “Ayrıca anne sütü daha az insülin (acıktıran, yağları depo eden hormon) ve daha fazla leptin (iştahı kapatan, yağları yakan hormon) içerdiği için bebeğin aşırı kilo almasını önler” şeklinde konuştu.

Çeşitli bilimsel araştırmalarda anne sütü ile beslenen bebeklerin daha zeki olduklarına ilişkin sonuçlara ulaşıldığını belirten Dr. Çeri, bu araştırmaların birinde 17 binden fazla bebeğin doğumdan sonra 6,5 yıl süre ile takip edildiğini ve bebeklerden uzun sure anne sütü alanların daha yüksek bir zeka katsayısına sahip olduğunun gözlendiğini söyledi.

Dr. Çeri, “Yapılan çeşitli bilimsel çalışmalar sonucunda anne, ne kadar uzun süre ile bebeğini emzirirse meme ve yumurtalık kanserine yakalanma olasılığının o oranda azaldığı gözlenmiştir. Uzmanlar, anne ve anne adaylarına, meme kanserinden korunmaları amacı ile bebeklerini en az bir yıl süre ile emzirmelerini önermektedirler. Pek çok anne bebeğini emzirirken ruhen rahatladığını hisseder. Bu rahatlamanın nedeni, bu süreçte anne vücudundan salgılanan oksitosindir. Uzmanları bu yargıya ulaştıran çeşitli epidemiyolojik çalışmalar da mevcuttur ve olası nedenin oksitosin adlı hormon olduğu düşünülmektedir” ifadelerini kullandı.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.