Anne adayları dikkat! Bebeklerde gizli tehlike

0
361
Anne adayları dikkat! Bebeklerde gizli tehlike

Uzmanlar Türkiye’de her yıl 5 bin bebeğin Spina Bifida (omurga açıklığı) hastalığı ile doğduğunu söyledi..

Yılda 5 bin bebeğin bu hastalıkla dünyaya geldiğini belirten Spina Bifida Derneği Bursa Şubesi Başkanı Neşe Türkoğlu, bebekte kalıcı hasar bırakan hastalığın önlenmesi için anne adayının gebe kalmadan 3-4 ay önce folik asit kullanması gerektiğini söyledi.

Spina Bifida hastalığının ayrık veya açık omurga anlamına geldiğini belirten Türkoğlu, “Gebeliğin çok erken safhalarında hastalık oluşuyor. Bu nedenle gebelik oluşmadan önlem alınması gerekiyor. Sağlıklı bir bebek sahip olmak için gebe kalmadan önce birinci korunma yöntemi olarak folik asit kullanılmalı. Folik asit kullanılmadan gebe kalındıysa 2’li ve 3’lü tarama testlerinin yapılması bu hastalığın tespiti için çok önemlidir” dedi.

 

 

GÖRÜLME SIKLIĞI BİNDE 3-4

 

Spina Bifida Bursa Şubesi Deneği Başkanı Neşe Türkoğlu, Türkiye’de hastalığın görülme oranının yaklaşık binde 3-4 gibi yüksek bir oranda olduğuna vurgu yaptı. Spina Bifida hastalığının beslenmeyle doğru orantılı olduğunu kaydeden Türkoğlu, Türkiye’de sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyine göre hastalığın görülme oranının farklılık gösterdiğini ve oranların bölgelere değiştiğini kaydetti.

Spina Bifidalı bebeğin tedavi masraflarının yüksek, tedavi sürecinin ise uzun ve zahmetli olduğunu belirten Türkoğlu, hastanın Çocuk Cerrahisi, Çocuk Ürolojisi, Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi gibi birçok Anabilim Dalı tarafından takip edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.