Alkol Alanlara Organ Uyarısı

0
432
Alkol Alanlara Organ Uyarısı

 

Doç. Dr. İlhan Karabıçak, “Uzun yıllar belli bir miktarın üzerinde alkol alanlarda kalıcı karaciğer hasar olasılığı artar. Karaciğerin yerine yapılacak nakil gerçekleşemez” diye belirtti.

 

Doç. Dr. İlhan Karabıçak, “Uzun yıllar belli bir miktarın üzerinde alkol alanlarda kalıcı karaciğer hasar olasılığı artar. Karaciğerin yerine yapılacak nakil gerçekleşemez” dedi

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhan Karabıçak, düzenli ve uzun süreli alkol tüketenlerde karaciğer hastalıklarının oluşma riskinin arttığını söyledi.

15-20 yıl gibi uzun süre kesintisiz alkol tüketenlerin karaciğer kontrollerinden geçmesi gerektiğini belirten Karabıçak, işlevini yitiren karaciğerin yerine yapılacak naklin alkol tüketimi nedeniyle gerçekleştirilemediğini söyledi.

 

‘Karmaşık yapılı bir fabrika’

 

Karaciğerin vücudun her türlü gereksinimini karşılamak üzere 24 saat durmaksızın çalışan, oldukça karmaşık yapılı bir fabrika gibi olduğunu söyleyen Karabıçak, “Karaciğerin birim zamanda zararsız hale getirebileceği alkol miktarı sınırlıdır.

Bu sınırın üzerinde alınan alkol tüm vücudu özellikle de beyni ve kalbi etkiler. Karaciğerin fazla miktarda alkolü zararsız hale getirme işlemi sırasında, diğer fonksiyonları aksar. Karaciğer hücreleri hasar görebilir, yapısal değişikliklere uğrayabilir. Bazı durumlarda karaciğerde hepatit veya siroz gelişebilir. Uzun yıllar belli bir miktarın üzerinde alkol alanlarda kalıcı hasar olasılığı artar. Bu nedenle alkol alanlar büyük risk altındadır” dedi.

 

‘Mutlaka ölçülü davranılmalı’

 

İşlevini yerine getiremeyen karaciğerde siroz veya kanserle karşılaşılabildiğine değinen Karabıçak, “Yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, enfeksiyonlara karşı direnç düşüklüğü, sarılık, adale erimesi, sindirim sisteminde ciddi kanamalar, beyin ve böbrek fonksiyonlarında bozukluklar görülüyor.

Olay kalıcı hale gelmeden erken fark edilir ve alkol kesilirse karaciğer hücreleri kendini yenileyebilir. Kalıcı karaciğer hasarının oluşabilmesi için yıllarca, 8-10 yıl devamlı ve belirli bir miktarın üzerinde alkol almak gerekir. Alkol alınacaksa mutlaka ölçülü davranılmalı” şeklinde konuştu.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.