Akıllı Alışveriş Yapmaya 14 İpucu

0
721
Akıllı alışveriş yapmaya 14 ipucu

Kadınların en sevdiği şeylerden biri nedir?

Tabi ki, alışveriş…

Hatta alışveriş kadınlar için vazgeçilmez bir tutkudur.

Alışverişin bir stres atma aracı olmadığını, ihtiyaç için yapılması gerektiğini unutmamak ve akıllı alışverişi tercih etmek hem kullanamayacağınız eşyaları eve yığmanıza hem de bütçenizi aşarak ödeme sırasında sıkıntı çekmenize engel olabilir.

Peki, nasıl akıllı bir alışveriş yapabiliriz?

1. Alışverişe çıkmadan önce mutlaka gardırobunuzu öncelikle gözden geçirin, bir bütçe yapın ve bunu alışveriş listenize yazın. Nasıl olsa kartla alıyorum düşüncesiyle gereksiz şeyleri almayın ve bütçenizin dışına çıkmayın.

2. Kombine edilebilir parçalara yatırım yapın.

3. İndirim sezonlarını takip edin.

4. Moraliniz bozukken, çok mutluyken veya çok açken alışverişe çıkmayın.

5. Alışveriş yaparken 5N1K kuralını unutmayın.

Neyi alıyorum?
Neyle giyeceğim?
Ne için giyeceğim?
Ne zaman giyeceğim?
Ve K… Kaça?

6. Pantolon alırken nelere dikkat etmek gerekir?
Seçilen pantolon ne üzerinizde torba gibi durmalı, ne de vücudunuzu sımsıkı sarmalıdır. Göbeği olan ya da kalçası büyük hanımların önü pilisiz olan düz modelleri tercih etmeleri daha uygundur. Orta yüksek ve yüksek belli pantolonlar göbek ve bel kusurlarını kapatabilmek için idealdir. Uzun bacak boyu olanlar duble paça tercih edebilir. Kapri pantolonlar bacakları olduğundan daha kısa gösterir. Pantolonlarda büyük cepler kalçaları olduğundan daha büyük gösterir.

7. Etek alırken nelere dikkat etmek gerekir?
Eğer geniş kalçalı iseniz kalem etekleri tercih etmeyin. Bol renkli, büyük desenli ve cepli modeller kalçaları daha büyük gösterir. İnce ve minyon hanımların diz altı etekler ve yüksek belli etekler tercih etmeleri boylarının daha uzun görünmesini sağlar.

8. Ceket alırken nelere dikkat etmek gerekir?
Ceket düğmeleri iliklendiğinde ceket potluk yapmamalı, dümdüz durmalıdır. Ceketteki düğmelerin kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Dar kalçası olanların kısa ceketleri tercih etmesi daha uygundur.

9. Elbise alırken nelere dikkat etmek gerekir?
Lacivert, siyah, camel, koyu gri vizon gibi klasik renkleri tercih edin. Fazlalıkları açığa çıkarttığından açık renklerden uzak durmaya çalışın. Kemerli elbiseler daha kıvrımlı gösterir.

10. Ayakkabı alırken nelere dikkat etmek gerekir?
İçinde rahat olabileceğiniz ayakkabı seçin. Omuzlarınız dar, kalçalarınız geniş ise topuğu kalın ayakkabıları tercih edin. Kısa boyluysanız çok yüksek platformlu ayakkabıları tercih etmeyin. Spor ayakkabı alırken her zaman yarım numara büyük alın. Babetler bilekleri ince, ayakları ince yapılı, zayıf ve uzun bacaklı kadınlara daha çok yakışır. Kısa botlar ince bilekli kadınlara daha uygundur.

11. Kemer seçiminde de dikkat edilecek hususlar vardır. İnce kemerler her zaman daha ince gösterir. İnce belli kadınlara kalın kemerler yakışır. Kalın ve gösterişli bir kemer kullanıldığında diğer aksesuarların etkisini azaltmak gerekir.

12. Fular ve eşarplar da kıyafete ren katan aksesuarlardır. Fularları sadece boyuna değil, çantanıza ve saçınıza da bağlayabilirsiniz. Kıyafet desenli ise tek renk, kıyafet tek renk ise desenli fular ya da eşarp kullanabilirsiniz. Boynunuz kısa ise fular tercih etmeyin.

13. Fular ve eşarplar da kıyafete ren katan aksesuarlardır. Fularları sadece boyuna değil, çantanıza ve saçınıza da bağlayabilirsiniz. Kıyafet desenli ise tek renk, kıyafet tek renk ise desenli fular ya da eşarp kullanabilirsiniz. Boynunuz kısa ise fular tercih etmeyin.

14. Parfüm Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Parfüm seçerken parfümün teninize, kişiliğinize, stilinize uygun olmasına dikkat edilmelidir. Parfümünüz sizi yansıtmalıdır.

Parfüm almaya gidecekseniz üzerinizde başka bir parfüm kokusu olmasın. Her seferinde tek bir parfüm deneyin yoksa kokular birbirine karışır ve seçim yapmanızı zorlaştırır.

Parfümü mutlaka teninize sürerek koklayın. Bileğin iç tarafına doğru parfümü birkaç kez sıkın. Hemen ovalamayın.

Parfümü sıkar sıkmaz koklamayın. Öncelikle kokunun tene alışması gerekir. Parfümü sürdüğünüz yeri yarım saat sonra tekrar kokladığınızda kalıcılığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.