Adaçayı

0
342
adacayi

Adaçayı

Familyası: Lamiace adacayi-1

İlmi Adı: Salvia Officinalis

Fransızca: Sage

İngilizce: Sage

Almanca: Salbei

Kullanılan Kısmı: Yaprakları, sapları ve çiçekleri

Kullanılışı: Yaprakları,sapları ve çiçekleri 1-2 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek yapraklar 10 dakika süre ile demlendirilir. Bu infüzyondaki yapraklar süzülür ve elde edilen çay günde 3 kez birer bardak içilir.

Mutfakta Kullanılışı: Çorba, söğüş, ızgara eti, ton balığı, kabak haşlaması, salata, sos, dolmalık harç, sebzeler vb.

Ek Bilgi: Şeker hastalarının sinirlerini teskin eder. Midevidir. sindirimi kolaylaştırır. Gaz söktürücü özelliği vardır. İdrar söktürücüdür. Gece terlemelerini en aza indirger. Kadınlarda dölyatağı kaslarını uyarır. Aybaşı düzensizliklerini ve aşırı sancıları giderir. Östrojen hormonu içerir. Menapoz dönemi sıkıntılarını azaltır.

Adaçayı 70-80 santimlik ağaçlarda yetişir. Ilıman iklim seven bu bitki, ülkemizde İzmir dolaylarında yetişir. Don olaylarının çok sık görüldüğü bölgelerde yetişmesi zordur fakat imkansız değildir. Çevresi ağaçlarla kapatılır ve istenilen sıcaklık ortamı oluşturulursa soğuk iklimde de yetişebilir. A, C, B6 ve K vitamini açısından çok zengindir. Adaçayı, yüksek miktarda potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum içerir.

Adaçayı, tatlı ve yumuşak tadı olan bir bitkidir. Kurutulmuş halde veya toz şeklinde bir yıl boyunca bulunabilir. Adaçayı yaprakları, grimsi yeşil renkleriyle ve sivri uçlu yapraklı olmasıyla bilinir. Geçmişten günümüze alternatif tıpta hem gıda hem de ilaç olarak kullanılmıştır.

Adaçayının faydaları şunlardır;

* Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

* Bronşit ve astım belirtilerini hafifletir. Bunların yanı sıra karaciğeri temizler.

* İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılabilir.

* Aşırı terlemeyi ve stresi azaltır. Sakinleştirir.

* Saçların beyazlamasını yavaşlatır.

* Mantar enfeksiyonlarına karşı iyi gelir.

* Hafızayı güçlendirir ve Alzheimer riskini azaltır.

* Kan şekerini düşürür.

* Ağız içi yaraların tedavisinde kullanılır ve dişeti iltihaplanmasına da iyi gelir.

* Sinirsel baş ağrısını hafifletir.

* Safra kesesini çalıştırır.

* Boğaz ağrısına iyi gelir.

Geçmişten günümüze adaçayı

Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkelerde doğal olarak yetişen adaçayı bitkisi, bu bölgelerde binlerce yıldır tüketilir. Tedavi amaçlı kullanılan şifalı bitkilerin en eskilerinden biri olan adaçayı günümüzde neredeyse tüm dünyada yetiştirilmektedir. Tarihte ilk tüketimi Antik Yunan ve Roma dönemine kadar uzanan adaçayı, bu dönemlerde etin uzun süre taze kalmasını sağlamak amacıyla kullanılmıştır.

Her medeniyette farklı amaçlarla kullanılmıştır. Örneğin Araplar adaçayının ölümsüzlüğün sırrı olduğuna inanmışlar, 14. yüzyılda Avrupa’da ise büyülerden koruduğuna inanılmıştır. 17. yüzyıla gelindiğinde Çin’de popüler olmuştur. Günümüzde hala en çok tüketilen bitki çaylarının başında adaçayı gelmektedir.

Adaçayı nasıl kullanılır?

Taze adaçayı yaprakları griye dönük yeşil renktedir. Üzerinde siyah noktalar bulunmaz, rengi sarıya çalmaz. Yerel pazarlarda ya da aktarlarda kurutulmuş organik adaçayı bulabilirsiniz. Organik olarak üretilen adaçayı C vitamini yönünden çok zengindir ve besin değerleri yüksektir.

Taze adaçayını az miktarda hava alan plastik bir kabın içinde muhafaza edebilirsiniz. Kurutulmuş adaçayı ise hava geçirmeyen cam bir kavanozda saklanırsa tazeliğini 6 aya kadar korur. Kavanozu serin, loş ve kuru bir yerde saklamanız gerekir. Grip ve nezle salgınlarında adaçayını kekikle beraber kaynatıp odada veya gezdirirseniz dezenfekte eder.

2 çay kaşığı adaçayını kaynamış suda 5-10 dakika beklettikten sonra içebilirsiniz. Çok tüketildiğinde ağzınızda acı bir tat bırakabilir. Tatlandırmak için çayın içine biraz limon sıkabilir ve bal ekleyebilirsiniz. Adaçayı çok faydalı bir bitkidir. Faydalarını görmek için günde en fazla 2 fincana kadar tüketilmesi önerilir. Daha fazla tüketmek çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Adaçayı, hamile veya emziren kadınlar tarafından ya da epileptik kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Fazla tüketimi durumunda içinde bulunan thujone ve kafur bileşenleri zehirli (toksik) etkiye yol açabilir. İki haftadan uzun süreli kullanımı tavsiye edilmez. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa adaçayı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza başvurmalısınız.

Sindirim sistemi sorunlarından hafızayı güçlendirmeye kadar birçok faydası bulunan adaçayı, sadece çay şeklinde değil, taze yapraklarından çıkarılan yağ şeklinde de kullanılabilir. Ancak yağı daha kuvvetli etkiye sahip olduğu için kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gereklidir.

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.