Abhazya’yı Tanıyalım

0
610
Abhazya’yı Tanıyalım

 

Kafkasya bölgesinin fazla tanınmayan 1994 yılında Gürcistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden, adını o bölgede yaşayan Abhazlar tarafından alan, tarihi M.Ö. 4000-3000 yıllarına dayanan Abhazya stratejik bir ülke olarak göze çarpmaktadır.

 

Abhazya’ nın nüfusu, adını aldığı Abhaz halkının başını çektiği, Megreller, Ermeni, Rus, Gürcü ve Rumlardan oluşan, 215.972 (2003 yılı) kişiye yurt olan küçük bir ülkedir.Abhazyada 4. yüzyılda Bizans’ın etkisiyle Ortodoks Hristiyanlık hakim olsada Osmanlı Devletinin etkisiyle İslam dini tanınmış ve yaygınlaşmıştır.

abhazyayi-taniyalim-2

1990 yılında Gürcü Abhaz Savaşının izlerini en ağır şekilde taşıyan Abhazya’nında başkenti olan Sohum kenti, plajları, tatil beldeleri, kaplıca ve otelleri ile ünlü liman kentidir.

Ülke ekonomisi ve ticaretine önemli katkısı olan liman kenti Gagra, Meryem Ana Kilisesi (Marlinsky Kulesi) ülkenin en eski kilisesine sahip olarak dikkat çekmektedir.

Türk Dünyasının Başkenti olan Eskişehir ile 1995’ te kardeş şehir antlaşması yapan Gudauta, Abhazya’nın önemli diğer liman kentlerinden biridir.1992-1993 yıllarına kadar Gürcülerin egemenliğinde olan Pitsunda turistik açıdan en fazla turist çeken Karadenize kıyısı olan bir bölgedir.

Abhazya’ da resmi dil Abhazca ve Rusçadır fakat bünyesinde bir çok halkı barındırması ülkede konuşulan dil bakımından çeşitlilik göstermektedir. Bölgelerde ise Hemşince, Gürcüce ve Megrelce konuşulmaktadır.

Dağlık bir alanda bulunan Kafkasya ülkelerinde olduğu gibi çetin kış koşulları mevcut olmasına karşın, kıyı kesimlerde ılık bir hava hakim olması, tercih edilen gezilerin yaz mevsiminde olması Sohum, Gagra, Gduata gibi kıyı kentlerini öne çıkarmaktadır.

Sohum kentinde doğal botanik bahçesi, Afon’ daki tarihi tren istasyonu, Aholi Atoni Manastırı, Gagra daki Meryem Ana Kilisesi gezilebilecek tarihi mekanlar turistlerin en fazla tercih ettiği yerlerdir. Pitsunda’ daki doğal güzellikleri görmeden Abhazya turu tamamlanmaz.

Abhazlar ekmek yerine mısır unundan yaptıkları suda pişen Abısta adını verdikleri bir tür yiyecekleri vardır. Dünyaca ünlü Abaza peyniri enfes bir peynir türüne sahiptirler. Dünyaca ünlü Abaza peynirini kullanarak yaptıkları üçgen şeklinde Ahaluj adını alan bir tür börek en önemli yiyecekleridir.

Abhazya’ nın tek havaalanı Sohum kentinin 20 km uzaklığında yer alır fakat Türkiye’den doğrudan uçuş bulunmamaktadır. Deniz yolu ile Rusya’nın Soçi kentine ve Soçiden de karayolu ile gidilebilir.

 

abhazyayi-taniyalim-5

 

abhazyayi-taniyalim-4

 

abhazyayi-taniyalim-3

 

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.