66 aylıkların kahvaltısının önemi

0
283
66 aylıkların kahvaltısının önemi

 

Hangi yönden zengin bir kahvaltı onlar için daha sağlıklı?..

Diyetisyen Meltem Yeter, 4+4+4 eğitim sistemi kapsamında okula başlayan 66 aylık çocuklar için, protein açısından zengin sabah kahvaltısının önemli olduğunu vurguladı.

 

Bu yaştaki çocukların beslenmelerini ebeveynlerin kontrol edeceğini söyleyen Yeter, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimini tamamlayabilmesi için, ebeveynlere sabah kahvaltılarına dikkat etmeleri önerisinde bulundu. Yeter, gece boyu süren açlıktan sonra hem bedensel hem zihinsel faaliyetlerimizi sürdürebilmemiz için enerjiye ihtiyacımız var. Bu enerjiyi de kahvaltıdan almamız gerekiyor. Bu yüzden özellikle çocuklarda kahvaltı çok önemli, dedi.

Kahvaltıda protein yönünden zengin olan peynir, yumurta ve süt gibi besinleri öneren Yeter, kahvaltının domates ve salatalık gibi sebzeler ile desteklenmesi gerektiğini de söyledi. Yeter, beslenme çantasında bulunması gerekenler ile ilgili ise şunları söyledi:

“Beslenme çantasında dört besin grubundan hepsini bir öğünde bulundurmamız gerekiyor. Bu dört besin grubu süt, yoğurt, peynir, ayran gibi süt grubu. Et, yumurta, tavuk örneğin köfte gibi, sebze ve meyve grubu bunları da çiğ olarak beslenme çantasında bulundurabiliriz. Mesela tostun yanında ayran veya süt, meyve olabilir. Gazlı içecekleri kesinlikle tavsiye etmiyoruz, meyve sularını tavsiye ediyoruz. O da taze sıkılmış olmalı ve vitamin kaybı olmadan tüketilmeli.

Onun yerin süt ve ayrana ağırlık verilse daha iyi olur. Elma, armut koyulabilir. Ekmek arasına haşlanmış tavuk veya köfte tercih edebilirler. Bu şekilde dört öğünü bir araya getirerek beslenme çantası hazırlayabiliriz. Çocuklarda abur cubur alışkanlığı çok fazla oluyor. Bunlardan ziyade karşı evde yapılmış yiyecekleri tercih edersek daha iyi olur.”

Sizce Yorumunuz Nedir ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.